Wentylatory Suwałki

Co brać pod uwagę wybierając wentylator do budynku?

Raczej najważniejszym parametrem wentylatora jest jego wydajność wyznaczana w metrach sześciennych na godzinę (m3/h) czy też cfm. Koronnym celem działania jest wymuszenie transferu powietrza wobec tego nic nam po cichym wentylatorze, który jednakże nie gwarantuje odpowiedniej wentylacji.      
   Innym czynnikiem jaki bierzemy pod uwagę jest poziom huku. Wyrażony jest on w decybelach (dB). Pamiętać warto, że jest to jednostka logarytmiczna a nie liniowa, w związku z czym różnica 3 dB może oznaczać podwojeniu poziomu dźwięku. Należy wziąć też pod uwagę, że dwa ciche wentylatory dadzą suma summarum mniejszy hałas niż jeden głośniejszy. Najlepsze wentylatory to takie, które maja należyty stosunek wydajności do gwaru. Żeby okroić głośność fabrykanci często stosują łożyska ślizgowe, które jednakże są znacznie mniej odporne od łożysk kulkowych. 
   I tak docieramy do napomkniętej żywotności (trwałości)  która wyrażona jest w średniej liczbie godzin do awarii.
    Pisałem wyżej o harmidrze. Oprócz samego poziomu harmideru istotna jest dodatkowo sylwetka tego gwaru. Wysokie tony są zapewne najbardziej drażniące, z kolei niskie częstotliwości nie trudo przenoszą się na inne powierzchnie powodując rezonans oraz są trudne do wytłumienia. 
   Jak widać wentylatory są technologią sporo bardziej skomplikowaną niż by nam się na pierwszy rzut oka wydawało, a wybór odpowiedniego modelu nie jest zupełnie trywialny a także zależy od konkretnego zastosowania, wymiarów otworu, budżetu i innych indywidualnych zapotrzebowań dotyczących charakterystyki użytkowej.


Możliwość komentowania jest wyłączona.